Flash Vijesti - Cro Times - Bez Cenzure - Građani novinari - Nezavisne vijesti
Flash Vijesti - Cro Times - Bez Cenzure - Građani novinari - Nezavisne vijesti
Flash Vijesti - Cro Times - Bez Cenzure - Građani novinari - Nezavisne vijesti
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Flash Vijesti - Cro Times - Bez Cenzure - Građani novinari - Nezavisne vijesti

Vijesti iz Hrvatske i Svijeta, Regionalne vijesti, Sport, Filmovi, Računala, Cro Times - Bez Cenzure - Građani novinari - Nezavisne vijesti, itd
 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  Logiraj se na FacebookLogiraj se na Facebook  
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Sajt za Sklapanje Prijateljstva i Upoznavnje preko neta - Dating site www.miramile.info
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210pet oľu 16, 2012 3:28 am by www.miramile.info

» Directive Addresses Concussion Procedures
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sri stu 02, 2011 4:45 pm by Magdalene

» Zaradite Čitajući Reklame!
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sri tra 27, 2011 5:15 am by ttmarketing

» Oglašavajte se povoljnije na području Hrvatske, Srbije i susjednih zemalja sa TTmarketingom!
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210pon tra 25, 2011 5:03 pm by ttmarketing

» SLATINA-GRAD TORTURE I SAMOVLASTI HDZ-a .
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210uto oľu 29, 2011 7:59 pm by Shakal

» ČAST , ČASNIM HRVATSKIM BRANITELJIMA.
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210pet oľu 04, 2011 9:11 pm by Shakal

» Danas 3.3. 2011.godine održan prosvjed radnika Gaja u Slatini.
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210čet oľu 03, 2011 1:13 am by Shakal

» LIJEK PROTIV KORUPCIJE !
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sri vel 16, 2011 7:31 am by DR.House

» SLATINA : OTVARANJE LIFTA ZA INVALIDE I PAVILJONA U OŠ ''EUGENA KUMIČIĆA''.
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned vel 06, 2011 11:57 pm by DR.House

» NAPOKON! ULTIMATUM BRANITELJA UPUĆEN HRVATSKOJ VLADI, SABORU I PREDSJEDNIKU!
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210pet sij 28, 2011 5:57 am by DR.House

» Kosor obećala pomoć branitelju koji prodaje bubreg.
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sri sij 26, 2011 12:25 am by DR.House

» HRVATSKI BRANITELJI I ''BRANITELJI''.
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned sij 16, 2011 11:00 pm by DR.House

» SRETNU NOVU 2011 GODINU !
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sub sij 01, 2011 12:36 am by DR.House

» ''SVI PREDSJEDNIKOVI LJUDI.''
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210pet pro 31, 2010 1:58 am by DR.House

» KAKO JE 'LIONS CLUB' SLATINA UKRAO BOŽIĆ NAJUGROŽENIJIMA
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210uto pro 21, 2010 7:16 am by DR.House

» OPREZ : Društvenom mrežom 'Facebook' kruže opasni 'virusi','crvi'.....
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210čet pro 16, 2010 11:07 pm by DR.House

» Hodočašće hrvatskih branitelja, hrvatske vojske i policije ''Gospi Voćinskoj''.
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned pro 12, 2010 9:16 pm by DR.House

» POLICIJA SA ''DUGIM CIJEVIMA'' PROŠLU NOĆ NA ULICAMA GRADA SLATINE.
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sub pro 11, 2010 9:51 pm by DR.House

» IMPORTANT HACKERS ATTACK
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sri pro 08, 2010 7:33 am by njuškalo01

» Milan Bandić ponovno pod utjecajem alkohola - orgije po zagrebački?
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210uto pro 07, 2010 7:15 am by njuškalo01

» DVIJE GODINE OD UBOJSTVA U G. MIHOLJCU,NADOMAK SLATINE.(ubojica nije pronađen).
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 28, 2010 10:20 pm by Shakal

» recepti uz 1001 noć
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210čet stu 25, 2010 4:35 am by njuškalo01

» Baba Vanga prorekla: Sjeverna i Južna Koreja počinju Treći svjetski rat?
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210čet stu 25, 2010 3:34 am by njuškalo01

» Svi hrvatski mediji prenose Tadić u Zagrebu, a pitanje je koga to uopće više zanima?
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sri stu 24, 2010 9:40 pm by njuškalo01

» Kad nam kurve govore o poštenju?
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210pet stu 19, 2010 9:45 pm by njuškalo01

» za gablec?
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210uto stu 16, 2010 3:22 am by njuškalo01

» Ruski trgovac oružja izručen SAD-u unatoč protivljenju Moskve
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210uto stu 16, 2010 2:32 am by njuškalo01

» HGspot prodaje središnju zgradu u Utrini da smanji dug Zabi
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210uto stu 16, 2010 2:26 am by njuškalo01

» Grubori vraćeni istražnom sucu na dopunu
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210uto stu 16, 2010 2:09 am by njuškalo01

» Propao dogovor sa Slovenijom – traži se tko je koga prevario, zasada samo Vlada RH vlastite građane?
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210uto stu 16, 2010 2:00 am by njuškalo01

» KUKAVIČKA PRIZNANJA INTREVENTNE POLICIJE VT-PODRAVSKE PU!
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210pon stu 15, 2010 9:53 pm by Shakal

» Dali je Vukovar i opet žrtvovan?
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210pon stu 15, 2010 9:18 pm by njuškalo01

» Novi recepti
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 14, 2010 10:27 pm by njuškalo01

» Jovanović: Put Jadranke Kosor za Hrvatsku je put u katastrofu
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 14, 2010 9:41 pm by njuškalo01

» Jadranki, s ljubavlju: Prava priroda premijerkine hrabrosti
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 14, 2010 9:37 pm by njuškalo01

» Špijunira li nas Facebook?
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 14, 2010 9:34 pm by njuškalo01

» Istukli mladića jer je imao 'krivu' frizuru pa ga ostavili u lokvi krvi
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 14, 2010 9:31 pm by njuškalo01

» Novi krivci za pokolj policajaca u Borovu Selu 1991.
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 14, 2010 9:24 pm by njuškalo01

» Bivšem policajcu ispucao četiri metka u glavu pa pobjegao
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 14, 2010 9:21 pm by njuškalo01

» Branitelj ili lice s tjeralice?
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 14, 2010 9:17 pm by njuškalo01

» Kaptol ne polaže račune za 300 milijuna proračunskih kuna
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210uto stu 09, 2010 10:01 am by njuškalo01

» Više od 300.000 nezaposlenih
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210pon stu 08, 2010 6:31 am by njuškalo01

» RADNICI Glasa Istre danas su, kako je ranije i najavljeno, krenuli u štrajk
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 07, 2010 9:45 am by njuškalo01

» MMF SIGURNO DOLAZI U HRVATSKU OVAJ TJEDAN, ALI U KONTROLU STANJA U ZEMLJI.
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 07, 2010 8:00 am by Shakal

» Što ne smijete otkriti prijateljima na Facebooku
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210ned stu 07, 2010 12:23 am by njuškalo01

» Zbog Fimi medije policija istražuje samu sebe
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sub stu 06, 2010 7:21 am by njuškalo01

» Lady Gaga - čudovište koje je Zagrepčanima uzelo dušu izvor. dnevnik.hr
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sub stu 06, 2010 7:11 am by njuškalo01

» Horor na Srebrnjaku: Gotovac prijetio smrću, tukao i zatočio djevojku
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sub stu 06, 2010 7:06 am by njuškalo01

» Ćevapčići poseban recept!
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sub stu 06, 2010 6:29 am by njuškalo01

» Receptinarnica ili ideje što za ručak?
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sub stu 06, 2010 5:28 am by njuškalo01

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Online
Ukupno je: 6 korisnika/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 6 gostiju.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 215, dana ned ruj 12, 2021 5:18 pm.
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
World NEWS

 

 Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis?

Go down 
Autor/icaPoruka
njuškalo01

njuškalo01


Posts : 146
Join date : 11.08.2010
Age : 28

Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Empty
PostajNaslov: Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis?   Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Rss_3210sri kol 25, 2010 10:31 am

Predgovor:

Koliko se hrvatskih branitelja do danas ubilo? Jedni kažu oko 1.500, a drugi čak i 1.700. Bilo koja tako velika brojka već je odavno trebala pozvati na uzbunu. Ali, ništa se nije dogodilo. Branitelji se i dalje ubijaju. I ne samo oni. Prema evidenciji MUP-a, od 1992. do 2006. u Hrvatskoj se ukupno ubilo 11.771 osoba, dok ih se u istom razdoblju pokušalo ubiti još 3.740. Najmanje ljudi ubilo se 1992. – 563 i 2006. – 753, a najviše 1993., 1994. i 1995., više od tisuću. Lani su se ubile 753 osobe, a 603 ih je pokušalo počiniti samoubojstvo. Najviše se ljudi ubilo vješanjem i pucanjem iz oružja. Vratimo se samoubojstvima hrvatskih branitelja. Zašto si oni oduzimaju živote, a najzaslužniji su za stvaranje slobodne, samostalne i neovisne hrvatske države? Još nitko nije dao odgovor na ovo pitanje.

Ako se zna broj onih koji su si sami oduzeli živote, zna li itko, tko je bio prvi hrvatski branitelj samoubojica? Je li je i to «vojna tajna»? Tko su i odakle prvih stotinu branitelja koji su izvršili suicid? Ti i takvi podatci i analize nikada nisu javno objavljeni. Nitko nije podigao spomenik onom hrvatskom branitelju koji je prvi učinio suicid. Čine li tako i drugi? Naravno da ne. Dovoljno se prisjetiti češkog rodoljuba, studenta filozofije iz Praga Jana Palacha. Nakon invazije pet zemalja Varšavskog pakta na Čehoslovačku, 16. siječnja 1969., usred Praga, sam se zapalio i tako postao simbolom suvremene borbe Čeha i Slovaka za slobodu. Pogreb ovog mučenika pretvoren je u opći prosvjed protiv tadašnje političke situacije u kojoj se Čehoslovačka nalazila. Nakon pada komunizma, u Palachovoj su zemlji od njega učinili velikana. Posmrtno su ga odlikovali brončanim križem kojeg su uzidali na mjesto samospaljivanja, pokraj Narodnog muzeja. Trg je preimenovan njemu u čast, a na mjestu samospaljivanja podignut mu je i spomenik. Svake godine na dan njegove smrti mladi tamo polažu cvijeće. Čak i jedan asteroid, koji je otkriven nekoliko mjeseci nakon što se spalio nosi njegovo prezime – Palach (1834 Palach)!

U Hrvatskoj još i danas djeluje nekoliko klubova s njegovim imenom. O njegovoj žrtvi objavljene su i knjige. A hrvatski branitelji koji su si sami oduzeli živote ostali su, nažalost, nepoznati. Umjesto da smo i mi od njih napravili velikane i heroje, mi smo ih učinili jadnicima i bijednicima. «Petoga travnja 2005. godine, upravo kada su Hrvati u najvećem broju doputovali u Vatikan pred odar pape Ivana Pavla II, spalio se u Sukošanu Frane Smolčić, 58. branitelj koji se na području Zadarske županije ubio" –napisala je, 17. travnja 2005. u Glasu koncila ‰ur`ica Lieb. U tisku je hladno zabilježeno da je on 1370. branitelj samoubojica. Osim medijski prikazane strahote spaljenih dijelova tijela, u sredstvima javnog priopćavanja nije popraćen njegov pogreb, niti je javnost obaviještena je li obitelj posjetilo izaslanstvo Ministarstva obitelji, branitelja i me`ugeneracijske solidarnosti. Spomenuta je samo kratka sućut i obrazloženje, valjda jedinog psihijatra pri Ministarstvu dr. Hermana Vukušića, o smanjenju suicida u odnosu na 2003. i 2004. godinu - istaknula je Lieb. Oni koji su si sami oduzeli živote nisu zaslužili da ih «prekrije magla i dim».

U koprivničkom parku, u samom središtu grada, prije pet godina učinio je suicid Dragan Nogić, koji je prošao gotovo sva ratišta tijekom hrvatskog Domovinskog rata. Na mjestu gdje se ubio, na moju inicijativu, UBIUDR podigla mu je spomenik. Bio je to prvi spomenik jednom samoubojici-hrvatskom ratniku u Hrvatskoj. Hrvatski su vitezovi na svakakve načine oduzimali svoje živote. [to su time postigli? Nanijeli su ogromnu tugu i bol svojim najbližima. I to je sve. Još nismo čuli da je netko odgovarao za tako veliki broj suicida. A netko je ipak kriv. Netko je odgovoran, pozvan i plaćen, kako je u Vjesniku napisao Ivo Pancirov, da se tek tako ne gase mladi životi. Tako`er je postavio pitanje: čemu suvremene autoceste ako se njima nikada ne će voziti oni koji su svojom krvlju uz Božju pomoć stvorili ovu državu?

Tko se danas sjeća 41-godišnjeg hrvatskog branitelja Željka Oreškovića iz Hrastina, koji si je motornom pilom prerezao vrat? Prije nego se ubio hicem u glavu iz pištolja, Željko Smolek iz Novske na spomenik poginulim braniteljima stavio je Spomenicu Domovinskog rata, medalje Bljesak i Oluja te druga ratna odličja. Istaknuti branitelj Mijo Modrić iz Belice raznio se ručnom bombom. Đuro Šantek iz zaseoka Šanteka u Krču pokraj Novog Marofa prvo je zapalio vlastitu kuću, a onda i sebe. Mladen Gadanec iz Drnja, pripadnik 117. brigade, polio se benzinom i u strašnim mukama preminuo. Isto je uradio Matias Herceg iz Gradiške. Na Dan nezavisnosti 2006. u Humu Zabočkom ručnom bombom raznio se Srećko Loborec. Branitelj Drago Prebeg iz Zagreba u vozilu se polio benzinom i zapalio. Milivoj Bujas, predsjednik Udruge branitelja liječenih od PTSP iz Zadra objesio se o hrvatsku zastavu!. Tko je slijedeći? Kako zaustaviti ovaj pretužni niz?

Pitanje je tko i zašto tjera branitelje na očajnićki suicid?

Prema provjerenim informacijama navesti ću eklatantan primjer šikaniranja branitelja, ugrožavanja ljudskih prava kako od strane policije tako i od strane liječnika. Dužnost i pravo svakog građanina RH pa i branitelja sudionika u domovinskom ratu, je da prijavi sve nezakonite radnje koje uoči?

Dragutin Fišli od Uskoka zatražio istragu protiv Mate Bubaša

Branitelj optužuje šefa slatinske Hvidre za sumnjivo bogaćenje

Fišli tvrdi da je Bubaš u kratkom roku stekao imovinu na sumnjiv način, a Bubaš da ga Fišli bezrazložno optužuje.

Hrvatski branitelj Dragutin Fišli iz Slatine na tridesetak e-mail adresa jučer je odaslao pismo u kojem teško sumnjiči Matu Bubaša, predsjednika slatinske Hvidre za višegodišnje zloporabe u toj udruzi i njezinu navodnu "privatizaciju".

"Od invalida do buržuja"

Osim medijima, Fišli je pismo poslao i Odjelu Uskoka u Osijeku, policiji i ministru unutarnjih poslova Tomislavu Karamarku, od kojih očekuje da preispitaju poslovanje slatinske Hvidre, slatinske braniteljske zadruge Toner i, prema njegovim tvrdnjama, sumnjivo bogaćenje Mate Bubaša.

- Predsjednik Hvidre je u trećem mandatu. Od invalida do buržuja. Kao invalid dobio je stan koji mu nije dovoljno velik, pa kupuje susjedov. Nedugo potom kupuje kamion, novi kombi, hladnjaču, beštek i šatore te stolove za iznajmljivanje svatovima. Uskoro mu dolazi i luksuzni audi A6, kupuje kuću u Mlinskoj ulici, na vrlo skupoj lokaciji, sa svojim podanicima otvara braniteljsku udrugu Toner, u kojoj ne radi niti jedan branitelj. Na gospodarsko-turističkom dobru Višnjica je suvlasnik najma restorana, s gradom ima sumnjive poslove... Meni je u životu jedino ostalo da iznosim istinu, pa sam postao neka vrsta istražitelja - ustvrdio je Fišli, ističući kako je Bubaš u kratkom roku stekao vrijednu imovinu na sumnjiv način.

Bubaš je spremno odgovorio na optužbe tvrdeći kako mu se Fišli vjerojatno bezrazložno osvećuje.

"To će se smiriti"

- Osoba koja me optužuje želi skrenuti pažnju na sebe, a sebe naziva braniteljem svih branitelja. Odgovorno tvrdim da ovo pismo nema nikakve osnove jer Hvidra djeluje kao jedna od najuzornijih udruga u županiji. Pere li Hvidra novac preko grada može se lako provjeriti. Moj imovinski status također se može provjeriti, jer imam 32.000 eura kredita, što je za peteročlanu obitelj, kao što je moja, dobra rata.

Skupocjeni auto star je 11,5 godina, kuću je moja supruga naslijedila od rodbine, a šatori i sve drugo su glupost. Braniteljsku zadrugu Toner osnovalo je sedam zadruga, što se također može provjeriti.

Prije četiri mjeseca na internetu je Fišli objavio da sam ja lopov, da je gospodin Đakić lopov, pa sam zatražio pomoć policije, koja je izjavila da mu ne može ništa. Liječnici su mi rekli da će se to smiriti - izjavio je jučer Mato Bubaš, predsjednik slatinskoga ogranka Hvidre.

SLATINA - Nakon što je prije petnaestak dana javno prozvao Matu Bubaša, predsjednika slatinske Hvidre za naglo bogaćenje i o tome obavijestio MUP i USKOK, slatinski branitelj Dragutin Fišli u četvrtak je i sam postao "metom" policijskog istraživanja.

Slatinska policija pozvala ga je telefonom na obavijesni razgovor i pet ga sati zadržala protiv njegove volje i bez naloga za uhićenje.

Kada mu je pozlilo, pregledao ga je liječnik, te je, zbog prijetnje suicidom, uz policijsku pratnju prevezen u Psihijatrijsku bolnicu u Popovaču.

- Policija me pozvala da me ispita jer su imali podatak da sam nekome prijetio smrću telefonom, a to nije istina. Razgovor je dobro pošao, a onda me je u nekoliko navrata policajac zvan Zloćo maltretirao pa mi je pozlilo. Pošao sam u grad da djeci donesem mlijeko i usput obavim razgovor s policijom, a završio sam u zatvoru bez ikakva naloga, kaže Fišli tvrdeći kako je o ovom slučaju obavijestio MUP i Vladin Ured za ljudska prava.

Nakon četiri dana boravka u bolnici Fišli se u ponedjeljak autobusom vratio kući. U otpusnom pismu dr. Gorana Tošića, šefa odjela u Popovači, navodi se da Fišli nije nikoga fizički ni verbalno vrijeđao ili napadao.

U PU virovitičko-podravskoj pak tvrde da su u svemu postupili po zakonu jer je D. Fišli htio napustiti policijsku postaju prije završetka obavijesnog razgovora pa je zadržan uz primjenu sile. O Fišlijevu prigovoru na postupanje policije odgovorit će se u zakonskom roku.

Jučer je na Fišlijevu adresu stigla potvrda iz zagrebačkog ureda USKOK-a u kojoj se navodi da je njegova prijava protiv M. Bubaša proslijeđena na postupanje ODO-u u Slatini.

- Pokušavaju me zaplašiti da bih promijenio iskaz, ali ja ni pod koju cijenu neću odustati od borbe za pravdu. U policiji nikome ne zamjeram osim policajcu Zloći koji me poznaje iz rata i koji me je bez razloga vrijeđao - izjavio je D. Fišli.

Zaštrašivanje, privođenja i odvođenja su prema samovoljnim slatinskim Šerifima (čitaj policajaca) sasvim legalna, ali zakon kaže drugačije?

Naravno da u ovom primjeru nije naša namjera osuđivati gospodina M. Bubaša o njemu će zadnju riječ dati mjerodavne ibstitucije RH, niti komentirati eventualan sukob između gospodina Dragutina F. Fišli i M. Bubaša nego primjereno prikazati odnos zajednice prema hrvatskim braniteljima koji ukazuju na nehativne pojave u društvu!

Naravno da u ovom primjeru nije naša namjera osuđivati gospodina M. Bubaša o njemu će zadnju riječ dati mjerodavne ibstitucije RH, niti komentirati eventualan sukob između gospodina Dragutina F. Fišli i M. Bubaša nego primjereno prikazati odnos zajednice prema hrvatskim braniteljima koji ukazuju na negativne pojave u društvu!

Žalosno je da se društvo odnosi tako prema branitelju koji preživljava s malom mirovinom, i uz tako malu mirovinu sudjeluje u humanitarnima akcijama vidi link:

https://www.facebook.com/group.php?gid=118461514856263&v=wall&viewas=0

a koji bi i sam trebao računalo koje si od braniteljske mirovine ne može priuštiti,.

NE MOGU DA SI KAO NOVINAR NE POSTAVIM PITANJE KOLIKO VREMENA TRBA DORH - u DA RIJEŠI TAJ SLUČAJ, A UVIDOM U DOKUMENTACIJU OVLAŠTENOG SUDSKOG VJEŠTAKA U SLUČAJU POSTUPANJA POLICAJACA I LIJEČNIKA IZ SLATINE PREMA GOSPODINU DFF, KOJA NAM JE DANA NA UVID A REZULTATE VJEŠTAĆENJE ĆEMO IZOSTAVITI IZ RAZLOGA OČUVANJA LIJEČNIĆKE TAJNE APSURDNO JE DA ĆE ODŠTETA OD NAVEDENIH I MJERODAVNIH INSTITUCIJA BITI POVISOKA KAO ŠTO I VJERUJEMO DA ĆE GOSPODIN DFF NAČI ODVJETNIKA KOJI ĆE GA ZASTUPATI PRO BONO OBZIROM NA BRANITELJSKU MIROVINU OD cca. 2300.00 KN I HRANI TROJE MALOLJETNE DJECE, KOJI GOTOVO SVAKODNEVNO TRPE PRIJETNJE I KOJEM BI MUP TREBAO ORGANIZIRATI ZAŠTITU ILI BI BILO PAMETNIJE DA SE BRANITELJI SAMI NAORAŽAJU I ORGANIZIRAJU ZAŠTITU, ISTIĆEM APSURD NITKO IZ DORH- a ILI VLADE NIJE SE ZAUZEO ZA TOG BRANITEJA, IZUZEV GOSPDINA V. R. ČLANA SDP I SAVJETNIKA PREDSJEDNIKA JOSIPOVIĆA! GOSPODO IZ VLADE NE ZABORAVITE DANAS NEBISTE PRAVILI PARTIZANSKE SPOMENIKE U SRBU DA NIJE BILO UPRAVO BRANITELJA POPUT DFF!



Načelnik općine Biskupija me šikanira zato što sam invalid Domovinskog rata

Na poziv hrvatskog branitelja i dragovoljca Domovinskog rata g. Ante Šode, uredništvo braniteljskog portala je na terenu snimilo situaciju stanja oko problema koji tište njegovu obitelj te napravilo video zapis.

Optužujem načelnika općine Biskupija kod Knina da je devedesetih godina za vrijeme "balvan revolucije" izvršio teško krivično djelo krađe 3 vagona natovarena automobilima te ih zadržao sa svoju osobnu korist, a za to imam svedoke koji će to potvrditi, rekao je dragovoljac Domovinskog rata, hrvatski branitelj i samohrani otac dvoje djece g. Ante Šoda.

Zbog toga što sam mu u lice rekao da je ukrao navedene automobile devedesetih godina, načelnik općine Biskupija Damjan Berić odgovorio mi je da mi nikada neće asfaltirati loši makadamski put koji mi prolazi pored obiteljske kuće u kojoj živim sa svoja dva sina.

Pozivam sve nadležne institucije u RH: USKOK, MUP RH te pravosudne organe da žurno preispitaju sve gore navedeno što ću i sam potkrijepiti valjanim dokazima naglasio je g. Ante Šoda.

Ja i moja djeca nismo u ravnopravnom položaju sa ostalima koji su pravoslavne vjeroispovijesti, a kojima je načelnik općine Biskupija Damjan Berić doveo asfalt u dvorište ispred kuće kao i do torova za stoku.

Braniteljski portal je nazvao načelnika općine Biskupija g. Damjana Berića da sa njim napravi intervju, ali načelnik općine Biskupija nije želio pred kamere braniteljskog portala i rekao da za to nema vremena

General Mladen Markač je bio u predinfarktnom stanju. Iz ćelije su ga prebacili u bolnicu. Na putu se onesvijestio. Liječnici su mu ugradili stent

Hrvatski general Mladen Markač, optužen za zločine tijekom Oluje, odvezen je u bolnicu u Amsterdam iz svoje ćelije u Scheveningenu.

- General nije imao infarkt, već predinfarktno stanje. Odvezen je u bolnicu, te mu je ugrađen stent novom medicinskom metodom. Neće biti posljedica za srčani mišić - izjavio je Markačev odvjetnik Goran Mikuličić. Kaže kako se do sada šutjelo o mogućem infarktu, jer general nije želio izlaziti s tim u javnost. Smatra da je to privatna stvar njega i njegove obitelji. Mikuličić opovrgava špekulacije da je Markač nađen onesviješten u ćeliji.

- Točno je da se onesvijestio, ali je svijest izgubio u kolima Hitne pomoći na putu prema Amsterdamu. Uz njega je tada u kolima bio liječnik - rekao je odvjetnik Mikuličić. Markač je već pretrpio tri infarkta još dok je živio u Zagrebu. Problemi sa srcem počeli su zbog visokog šećera. Ugrađeno mu je više stentova i u tom je stanju dovezen u Scheveningen. Sada se oporavlja, a liječnici mu svakodnevno promatraju srce EKG-om i drugim kontrolnim pregledima.

Željko Matozan, umirovljeni hrvatski vojnik, bojnik Joško Buljan, bojnik Radovan Palmović i natporučnik Ivan Mihaljević pripremaju tužbu protiv Igora Alborghettija, glavnog urednika tjednika Globus i novinara tog tjednika Marka Cigoja zbog klevete, a zaštitu svojih ljudskih prava po svemu sudeći ponovo će zatražiti i od Vijeća za nadzor sigurnosnih službi, te saborskog odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Njih četvoricu tjednik Globus je, citirajući neimenovane izvore iz Protuobavještajne agencije (POA), 9. prosinca 2005. na naslovnoj stranici optužio da su se urotili radi pripreme atentata na premijera Ivu Sanadera. Tu navodnu urotu Globus ujedno navodi i kao glavni razlog njihovih profesionalnih degradacija.

Željko Matozan, umirovljeni hrvatski vojnik, bojnik Joško Buljan, bojnik Radovan Palmović i natporučnik Ivan Mihaljević pripremaju tužbu protiv Igora Alborghettija, glavnog urednika tjednika Globus i novinara tog tjednika Marka Cigoja zbog klevete, a zaštitu svojih ljudskih prava po svemu sudeći ponovo će zatražiti i od Vijeća za nadzor sigurnosnih službi, te saborskog odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Njih četvoricu tjednik Globus je, citirajući neimenovane izvore iz Protuobavještajne agencije (POA), 9. prosinca 2005. na naslovnoj stranici optužio da su se urotili radi pripreme atentata na premijera Ivu Sanadera. Tu navodnu urotu Globus ujedno navodi i kao glavni razlog njihovih profesionalnih degradacija.

Primjeri iz Nacionala: Igora Alborghettija i Marka Cigoja u Globusu obično podmetanje i manipulacija POA-e, te da spomenuta četvorka nije planirala, niti planira ugroziti sigurnost premijera Sanadera.

Bojnik Joško Buljan bio je dragovoljac Domovinskog rata od 1991. Od 1992. bio je pripadnik specijalnih postrojbi Hrvatske vojske pod zapovjedništvom generala Ante Rose i Ante Gotovine. Zaposlen je u MORH-u u Središnjici elektroničkog izviđanja (SEI). Specijalnost mu je elektroničko ratovanje i elektroničko izviđanje. Natporučnik Ivan Mihaljević bio je dragovoljac Domovinskog rata od 1991., pripadnik 113. brigade Hrvatske vojske. Od 1996. do 2004. bio je pripadnik Središnjice za elektroničko izviđanje (SEI). Specijalnost mu je elektroničko izviđanje. Bojnik Radovan Palmović otpočetka je sudjelovao u Domovinskom ratu. Bio je pripadnik IPD-a (Informativno propagandna djelatnost) SIS-a (Sigurnosna informativna služba) i VSA (Vojno-sigurnosne agencije). Specijalnost mu je psihološko propagandno ratovanje. Željko Matozan od početka rata bio je pripadnik specijalnih postrojbi, te blizak suradnik Ante Gotovine. U mirovinu je otišao početkom studenoga 1999. Potkraj karijere u glavnom inspektoratu Hrvatske vojske bio je inspektor za psihološki odgoj, moral i propagandu. Na osobnu zapovijed Ante Gotovine Matozan koncem 90-ih odlazi u središte za vojnu obuku u Šepurinama, a potom je umirovljen.

U veljači 2005., njih četvorica našli su se među nekolicinom ljudi koje su britanski agenti POA-i preporučili kao mete za ucjene i kršenje njihovih ljudskih prava, s ciljem pronalaska Ante Gotovine. Oni su to doznali iz Nacionala, koji je dokument POA-e koji to dokazuje objavio početkom ožujka ove godine. Devet mjeseci kasnije iz Globusa su doznali i da ih POA drži za urotnike koji pripremaju atentat na premijera.

Opisujući navodnu urotu Matozana, Buljana, Mihaljevića i Palmovića protiv premijera Sanadera, Globus navodi da je POA do tih informacija došla od svojeg agenta Damira Jukice 19. lipnja 2004., "na informativnom razgovoru, na koji je pozvan zbog intervjua što ga je, bez odobrenja nadležnih, dao tjedniku Nacional, a u kojem je otkrio niz sigurnosno zanimljivih podataka hrvatskog obavještajnog sustava."

Globus navodi da je na tom razgovoru Jukica svojim nadređenima otkrio da mu je znanac Ivica Mihaljević ispričao da ekipa bivših vojnih specijalaca okupljenih oko Željka Matozana sprema atentat na premijera Ivu Sanadera, tadašnjeg ravnatelja POA-e Joška Podbevšeka, te sve njegove pomoćnike, osim jednoga. Prema Globusu, Jukica je tada tvrdio da mu je Mihaljević kazao da je u pripravnosti i drugi tim osoba spreman za izvršenje tih atentata.

Globus navodi da je POA te tvrdnje povezala s porukom koju je ujesen, nedugo nakon uhićenja odbjegli tajkun Hrvoje Petrač iz Grčke preko novinara poslao premijeru Sanaderu. Petrač je tada rekao da premijeru Sanaderu čestita na političkom samoubojstvu, ali ga je uvredljivo nazvao Smradaner. Mediji izdavačke kuće EPH, koja izdaje i tjednik Globus, tada su tu poruku okarakterizirali kao Petračevu prijetnju da će ubiti Sanadera. Nedugo potom, neki pravni stručnjaci, poput Veljka Miljevića, zamjenika šefa HHO-a, izjavili su da se ta Petračeva izjava ne bi smjela tako karakterizirati. Međutim, u spornom prošlotjednom članku Globus navodi da je POA zbog sumnje u povezanost tih dviju prijetnji nedavno sugerirala podizanje razine osiguranja premijera Sanadera.

Igor Alborghetti i Mark Cigoj, autori spornog teksta u Globusu, nisu provjeravali istinitost tvrdnji svojih neimenovanih izvora iz POA-e. Zato je i moguće da su na naslovnicu Globusa plasirali takvu glupost. Da su profesionalno pristupili poslu, jednostavnim pregledom arhive novinskih članaka otkrili bi nelogičnosti u tvrdnjama svojih neimenovanih izvora. Globus je napisao da je Damir Jukica 19. lipnja 2004., kada je navodno POA-i otkrio da se sprema atentat na Sanadera, zapravo bio pozvan na informativni razgovor radi intervjua koji je dao Nacionalu. Međutim, to naprosto nije bilo moguće, jer je on intervju Nacionalu dao pet tjedana kasnije, 27. srpnja 2004.

Jukica je 19. lipnja 2004. doista bio pozvan na informativni razgovor u POA-u, ali ni tada on nije govorio ono što mu Globus pripisuje. Nacional posjeduje izjavu Damira Jukice u kojoj opisuje što se toga dana dogodilo. U njoj ne spominje urotu protiv Sanadera. U izjavi je napisao da ga je njegov neposredno pretpostavljeni, Mario Frlan, inače tada načelnik Odjela za organizirani kriminal u Centru POA-e Zagreb, 19. lipnja 2004. oko 11 sati nazvao na mobitel i pitao ga je li u Zagrebu, jer će možda oko 22 sata morati odraditi neki posao. Jukica mu je rekao da će biti kod kuće, te ga je Frlan u 22.47 minuta ponovno nazvao i rekao mu da dođe na posao. On je to i učinio.

Čim je stigao u Centar POA-e, Frlan ga je odveo u sobu za ispitivanje. U toj sobi, koja se nalazi odmah do sobe dežurnog, prvotno se nalazio zamjenik načelnika Centra POA-e Zagreb, Glavan. Jukica ga je pitao o čemu se radi, a on je ustao i otišao, rekavši mu da će doći kolege koje će mu to reći. Jukica u izjavi navodi da su potom u sobu ušli tadašnji načelnik Centra POA-e Zagreb Vatroslav Vrdoljak i savjetnik ravnatelja POA-e Ivica Šnajder. Tražili su da kaže sve o sudjelovanju u odljevu službenih podataka u vrijeme njegova boravka na mjestu pomoćnika ravnatelja POA-e za analitičke poslove s koga je Jukica smijenjen 10. svibnja 2004. Nakon što je odgovorio da s time nema nikakve veze, Vrdoljak i Šnajder rekli su mu da je na njemu samo da prizna.

Jukica tvrdi da su ga tjerali da prizna da je zaštitnicima odbjeglog Ante Gotovine odao kodno ime operativne akcije koju je POA vodila kako bi locirala i uhitila Gotovinu, te koje navodne zaštitnike Gotovine i članove njegove obitelji POA tajno prati i prisluškuje. Jukica je tvrdio upravo suprotno, preko Ivana Mihaljevića, svog tajnog suradnika iz kruga zaštitnika Gotovine, koga je u izviješćima označavao kao građanina M.M., prvi je upozorio vrh POA-e, da je kodno ime operativne akcije Adria provaljeno, te da bi ga trebalo promijeniti. Naglasio je da je na sva osjetljiva pitanja koja mu je Mihaljević postavljao, rezolutno odgovarao da o tomu ne mogu razgovarati.

Jukica je Vrdoljaka i Šnajdera podsjetio da je u suradnički odnos s Mihaljevićem stupio na zamolbu Josipa Jurčevića, 8. travnja 2004. u 18 sati. Jurčević je Jukicu to zamolio rekavši mu da je premijer Sanader ljut, jer ništa ne zna o tomu kako je do Hrvatske televizije dospjela snimka sastanka generala Gotovine s ostalim generalima u oslobođenom Kninu. Potom je Jukica detalje o tomu pokušao doznati od Mihaljevića, koji mu je otprije bio poznanik. Jukica je rekao da mu je Mihaljević dao korisne informacije, te demantirao da mu je rekao bilo što o operativnoj akciji Adria.

Jukicu su optužili i da je Globusu prije dvije i pol godine dostavio dokument POA-e o prisluškivanju francuskog veleposlanstva u Zagrebu. Jukica je prvo sve optužbe demantirao. Međutim, kako su mu Vrdoljak i Šnajder prijetili da ga neće pustiti kući dok ne potpiše priznanje, Jukica je potpisao takvo priznanje. Učinio je to jer mu je majka teško bolesna, a on je bio jedini koji ju je mogao svakodnevno voziti u bolnicu. Međutim, naknadno je Jukica napisao i potpisao izjavu u kojoj je sve demantirao.

Ni u jednoj verziji razgovora koji se te večeri vodio, Jukica nije spominjao da Mihaljević i njegovi prijatelji pripremaju atentat na premijera Sanadera i Joška Podbevšeka. Da je to Jukica spomenuo, teško je povjerovati da bi ga Vrdoljak i Šnajder optuživali da Mihaljeviću odaje tajne podatke o radu POA-e da uhiti Gotovinu.

Međutim, suprotno tvrdnjama Damira Jukice, krugovi bliski Mihaljeviću tvrde da mu on nije dao nikakve korisne podatke o Gotovini i njegovim zaštitnicima. Mihaljević je znajući što Jukica radi, budući da je i sam školovani agent, odmah pretpostavio da bi mogao biti sigurnosno zanimljiv POA-i jer je i otprije znao da se sigurnosne službe za njega zanimaju. Zato se s Jukicom poigravao.

Mihaljević, kao ni Matozan, Palmović i Buljan, nikada nisu krili svoje simpatije prema Anti Gotovini, ponajprije jer su u njegovoj blizini proveli veći dio svoje vojne karijere. Matozan je o tomu za Nacional rekao sljedeće: "Čim je general Gotovina nestao, stavio sam se na raspolaganje njegovim odvjetnicima i obitelji. Mislim da je ljudski pomoći ljudima kad im je najteže. Uostalom, u tomu ne vidim ništa nezakonito. Mihaljević, Buljan i Palmović, kao i ja osobno, simpatiziraju Gotovinu, ali oni su istodobno aktivni časnici u sigurnosnim službama, odani su svojoj zemlji i vrlo ozbiljno shvaćaju svoj posao. Potpuna je ludost da bismo učinili bilo što čime bismo ugrozili sigurnost premijera Sanadera. Nitko od nas nije aktivno pomagao Gotovini u bijegu. Međutim, to nam nije pomoglo, jer smo pod tim sumnjama živjeli par godina, ni krivi ni dužni označeni kao zaštitnici i pomagači Gotovine u bijegu. Budući da sam u mirovini, ja nisam imao pretjeranih problema, ali njima trojici su godinama gažena ljudska i radna prava. Baš me zanima hoće li im se sada, kad je svima jasno da je Gotovina od prvog dana bijega bio izvan Hrvatske, netko iz vlasti ispričati", izjavio je za Nacional Željko Matozan.

Buljan i Palmović su zaštitu svojih prava, od Vijeća za nadzor sigurnosnih službi i saborskog odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, zatražili još u proljeće. Ondje su opsežno opisali što im se događalo, navodeći da bi u takvim okolnostima bili ludi da pokušaju raditi bilo što protuzakonito. Ti njihovi dopisi pokazuju da su tvrdnje po kojima ih u Globusu optužuju za pripremanje atentata na premijera Sanadera posve promašene.

Buljan je koncem travnja Vijeću za nadzor sigurnosnih službi napisao da je još ujesen 2004. doznao da se sigurnosne službe za njega zanimaju jer je ratni prijatelj sa Matozanom, Palmovićem i Mihaljevićem, kao i Markicom Rebićem, ali i zbog nekih pisama koja su se pojavila, a tiču se slučaja Gotovina. Prvi put to je doznao na razgovoru sa djelatnikom Vojno sigurnosne agencije (VSA) Tomićem, a s čime je bio upoznat njegov zapovjednik, brigadir Dragutin Božić. Buljan je u pismu Vijeću napisao da se vrlo rado odazvao na taj razgovor, jer je želio da se završi s insinuacijama i pričama koje kruže po sigurnosnim službama.

Buljan u dopisu Vijeću tvrdi da je već na tom razgovoru, djelatniku VSA rekao da pristaje odgovarati na sva pitanja iz svoga života, te da pristaje i na poligraf ako je to potrebno. Buljan navodi da mu je djelatnik VSA rekao da se njegov slučaj smatra riješenim. Ipak je 27. studenoga 2004. ostao bez posla, sa službenim objašnjenjem "neraspoređen uslijed okolnosti za koje imenovani nije odgovoran". Na rješenje se nije žalio, a njegov zapovjednik Dragutin Božić poslao je prijedlog da ga se rasporedi u središnjicu elektroničkog izviđanja (SEI) na radno mjesto načelnika odsjeka S2 u zapovjedništvu Središnjice. Početkom svibnja bez obrazloženja mu je uskraćena suglasnost za raspored na to radno mjesto. Od početka travnja u Središnjici EI volontirao je bez ikakva rješenja. Trenutačno je na bolovanju, nakon još jednog premještaja i degradacije.

Radovan Palmović je u pismu Vijeću napisao da su ga početkom rujna 2004. pozvali na informativni razgovor, gdje su ga ispitivali agenti Protuobavještajne službe VSA pukovnik Z. Ament, bojnik Željko Sklepić i bojnik Stjepan Žinić. Pitali su ga poznaje li Joška Buljana i Ivana Mihaljevića, a on to poznanstvo nije poricao. Naveo je da Buljana smatra dobrim prijateljem, dok Mihaljevića viđa relativno rijetko, jer ne živi u Zagrebu. Palmović je Vijeću napisao da je razgovor vođen neprofesionalno, jer mu nitko nije rekao je li na razgovor pozvan kao svjedok ili osumnjičeni, da nitko o razgovoru nije vodio zapisnik, da su djelatnici VSA izjavili da se razgovor ne snima, da mu nitko nije ponudio da potpiše zapisnik, te da je imao dojam da su svi unaprijed bili uvjereni u njegovu krivicu.

Mjesec dana kasnije Palmović je dobio otkaz, te se koncem listopada prošle godine obratio za pomoć Upravnom sudu. Sredinom prosinca prošle godine dobio je spor, pa je vraćen na posao. Međutim, načelnik operative Protuobavještajne službe VSA Željko Sklepić rekao mu je da je nepoželjan i da ne treba dolaziti na posao. Palmović je otkaz ponovno dobio početkom veljače ove godine, ali pod oznakom državne tajne, što mu otežava pravnu borbu za njegova prava.

Četvorica navodnih urotnika protiv Sanadera početkom ožujka u Nacionalu su pročitali da se nalaze među 9 točaka britanskih prijedloga POA-i, o tomu kako po britanskoj viziji Hrvatska može poboljšati suradnju sa haaškim tužiteljstvom. U drugoj od devet točaka POA-i sugerira se da Mihaljevića, Buljana i Palmovića, koji su povezani s Markicom Rebićem, treba pokušati angažirati. Ako odbiju surađivati, treba ih otpustiti i izvesti pred Vojni sud, te optužiti za odavanje državnih tajni. Matozan se spominje u četvrtoj točki, kao dio zadarske mreže potpore Gotovini koja se donedavna bavila iznudama i krijumčarenjem droge. Englezi su sugerirali POA-i da protiv Matozana također poduzme odlučne akcije. Nije precizirala kakve.

Nakon što su vidjeli sporni dokument POA-e, navodni urotnici protiv Sanadera odlučili su svoje probleme službeno prijaviti Vijeću za nadzor sigurnosnih službi i nadležnom saborskom odboru. Oni su POA-u, Obavještajnu agenciju (OA), te VSA prijavili zbog nezakonitog postupanja, nepravilnosti u radu i kršenja Ustavom zajamčenih ljudskih prava i temeljnih sloboda, te više kaznenih djela: udruživanja za izvršenje kaznenog djela, ucjena, neprijavljivanje kaznenog djela, zloupotreba položaja i ovlaštenja dužnosnika hrvatske obavještajne zajednice i nepoznatih djelatnika sigurnosnih službi koji su radili na njihovim slučajevima. Po imenu su prijavili ravnatelje POA-e i VSA Tomislava Karamarka i Gordana Čačića, te Geretha Geoffreya Lungleya i Adrewa Waltona iz engleske i američke ambasade u Hrvatskoj. Do danas nisu dobili nikakve suvisle odgovore na svoje, po svemu sudeći, posve legitimne i nadasve ozbiljne pritužbe.

Protiv Joška Buljana u tijeku je istraga o tome je li on dostavio nekim novinama određene dopise iz VSA, što je u suglasju s napucima britanske tajne službe, koji su Vladi poslužili kao podloga za provođenje akcijskog plana protiv Gotovine. Ostali navodni urotnici protiv Sanadera također su u nemilosti.

Matozan je za Nacional izjavio da su sve vrijeme njegovi prijatelji bili svjesni da ih prisluškuju i tajno prate, pa su se telefonom šalili na račun POA-e. Matozan tvrdi da su se međusobno propitivali tko je od njih Gotovini odnio juhu, i slično. Matozan tvrdi i da je njegovim prijateljima bilo smiješno gledati kako ih agenti POA-e prate na ljetovanju. Proteklih su godina ljetovali na Hvaru, te boravili u nekim samostanima. Matozan tvrdi da su njegovi prijatelji i mahali špijunskim ekipama na zadatku. Nedugo potom, glavna haaška tužiteljica ponosno je izjavila kako je dobila informacije da se odbjegli Gotovina skrivao i u jednom samostanu na Hvaru.

Tragikomično je da je s navodnim urotnicima protiv Sanadera u nemilosti i Damir Jukica, koji je Globusu podmetnut kao navodni izvor informacije o njihovoj uroti. Damiru Jukici tadašnji ravnatelj POA-e Joško Podbevšek uručio je otkaz 27. srpnja 2004., isti dan kada je objavljen intervju koji je Jukica dao Nacionalu. U njemu je Jukica iznio teške optužbe protiv POA-e i Podbvešeka, izjavivši da ga je Podbevšek, bez zakonske osnove, po izravnom nalogu premijera Ive Sanadera prvo degradirao, a zatim posve udaljio iz službe i to pošto je razotkrio mrežu suradnika britanske obavještajne službe u Hrvatskoj, koja je mjesecima ugrožavala nacionalne interese plasiranjem dezinformacija o slučaju Gotovina.

Zanimljivo je da su dezinformacije o navodnim urotnicima protiv Sanadera u javnost plasirane samo dan uoči uhićenja Ante Gotovine. Nakon njegova uhićenja i saznanja da se Gotovina tijekom svojih putovanja širom svijeta po svemu sudeći nije mogao oslanjati na navodne zaštitnike iz Hrvatske, vrlo bi se brzo moglo otvoriti pitanje tko će kompenzirati štetu neutemeljeno progonjenim ljudima. Te krajnje diskutabilne i nezakonite mjere uglavnom je provodila POA. Zato se može pretpostaviti da je POA plasiranjem takvih dezinformacija pokušala dodatno obeshrabriti svoje žrtve, ili ih međusobno posvađati.

IVAN MIHALJEVIĆ i Joško Buljan, bivši djelatnici Središnjice elektronskog izviđanja (SEI) pri MORH-u, te Radovan Palmović, bivši djelatnik Vojno sigurnosne agencije (VOA), dobili su tijekom 2004. otkaze jer su za vrijeme dok su obnašali dužnosti u svojim službama kontaktirali ljude koji su bili bliski pomagačima Ante Gotovine, te su predstavljali opasnost po sigurnost premijera Sanadera.

Mihaljevića se povezuje s informacijom da u Hrvatskoj djeluju dvije skupine koje sačinjavaju bivši specijalci, a koji su pripremali atentat na premijera Sanadera.

Mihaljević je u cijelu priču umiješan tako što je upravo njegovo ime spomenuo POA-in agent Damir Jukica kojega su njegovi nadređeni ispitivali zbog podataka koje je dao tjedniku Nacional. Jukica je Nacionalu dao intervju bez odobrenja svojih nadređenih šefova, a budući su podaci agenciji bili operativno zanimljivi on je saslušan u POA-inim prostorijama.

Tamo je otkrio kako mu je njegov dobar prijatelj Mihaljvić, djelatnik SEI-a, rekao da ekipa bivših vojnih specijalaca, okupljenih oko stanovitog Ž.M., sprema atentate na premijera Ivu Sanaderu, bivšeg ravnatelja POA-e Joška Podbeveška i sve njegove pomoćnike, osim jednoga, piše Globus ne navodeći njihova imena.

Obavještajac Jukica je u lipnju prošle godine ustvrdio kako postoji i drugi tim koji je u pripravnosti za izvršenje spomenutih atentata. Globus nadalje ne navodi o kojim je ljudima riječ, već piše kako je Jukica idućeg mjeseca dobio otkaz iz POA-e, dok su gotovo istodobno iz agencije smijenjena ili degradirana trojica djelatnika tajnih službi.

Britanci umiješani u smjenu obavještajaca?

Riječ je o gore spomenutim Mihaljeviću, Buljanu i Palmoviću za koje je POA u suradnji s VOA-om utvrdila da su još od 2001. godine bili u stalnom kontaktu s osobama bliskima Anti Gotovini te da su preko njih odbjeglom generalu i pomagačima, djelujući unutar obavještajno-sigurnosnog sustava, odavali podatke o POA-inim akcijama i tako onemogućavali generalovo uhićenje.

Trojica su agenata pak uvjereni da su otpušteni i degradirani radi navodnog britanskog dokumenta koji je došao u POA-u, a kojim su predložene smjernice za poboljšanje suradnje u pogledu slučaja Gotovina.

U dokumentu, koji je nastao nakon sastanka hrvatskih, američkih i britanskih obavještajnih čelnika u siječnju ove godine, se navodno spominje naputak prema kojem bi obavještajne službe trebale ponovno aktivirati Mihaela Budimira, te Mihaljevića, Buljana i Palmovića koji su povezani s Markicom Rebićem, nekadašnjim prvim čovjekom hrvatske obavještajne zajednice i današnjim članom tzv. obavještajnog podzemlja.

Ukoliko bi reaktvirani obavještajci odbili suradnju u pogledu slučaja Gotovina, trebalo bi ih otpustiti s posla i izvesti pred vojni sud radi curenja državne tajne, stoji u navodnom dokumentu.

Sanader ne zna ništa o Globusovim navodima

Premijer Sanader izjavio je danas da do sada nema informaciju o navodnim špijunskim urotama dviju dobro organiziranih paravojnih skupina koje su ugrožavale njegovu osobnu sigurnost.

"Nisam pročitao Globus i do sada nemam takve informacije", ukratko je komentirao Sanader.

Koliko se hrvatskih branitelja do danas ubilo? Jedni kažu oko 1.500, a drugi čak i 1.700. Bilo koja tako velika brojka već je odavno trebala pozvati na uzbunu. Ali, ništa se nije dogodilo. Branitelji se i dalje ubijaju. I ne samo oni. Prema evidenciji MUP-a, od 1992. do 2006. u Hrvatskoj se ukupno ubilo 11.771 osoba, dok ih se u istom razdoblju pokušalo ubiti još 3.740. Najmanje ljudi ubilo se 1992. – 563 i 2006. – 753, a najviše 1993., 1994. i 1995., više od tisuću. Lani su se ubile 753 osobe, a 603 ih je pokušalo počiniti samoubojstvo. Najviše se ljudi ubilo vješanjem i pucanjem iz oružja. Vratimo se samoubojstvima hrvatskih branitelja. Zašto si oni oduzimaju živote, a najzaslužniji su za stvaranje slobodne, samostalne i neovisne hrvatske države? Još nitko nije dao odgovor na ovo pitanje.

Zaključak branitelji imaju samo određena prava, a građanske obveze bi trebali zanemariti?

Prava iz mirovinskog osiguranja za članove obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata

Obiteljska mirovina za članove obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata

Prema odredbi članka 14. Zakona o izmjenama i dopuni ZOPHBDR-a prestaje priznavanje statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskoga rata,statusa dragovoljca iz Domovinskoga rata i priznavanje statusa člana obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskoga rata, te prava na obiteljsku invalidninu na temelju smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskoga rata od posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili pojave bolesti u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a prema odredbi članka 15. navedenog Zakona postupci za priznavanje statusa iz naprijed navedenog članka se obustavljaju ako na dan stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopuni ZOPHBDR – a nisu završeni pravomoćnim rješenjem.

Iznimno od navedenog , status člana obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskoga rata i pravo na obiteljsku invalidninu može se priznati i nakon stupanja na snagu navedenog Zakona u slučaju samoubojstva hrvatskog branitelja iz Domovinskoga rata kao posljedice psihičke bolesti uzrokovane sudjelovanjem u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

Članovi obitelji s priznatim statusom člana obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata imaju pravo na obiteljsku mirovinu prema ZOPHBDR-u.

Status smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata utvrđuje Ministarstvo hrvatskih branitelja i uvjet je za stjecanje prava na obiteljsku mirovinu.

U prvom stupnju o statusu člana obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata rješava nadležni ured državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno nadležno upravno tijelo Grada Zagreba, na zahtjev člana obitelji, i to isključivo na temelju pisanih dokaza, propisanih člankom 123. ZOPHBDR. Medicinska dokumentacija da je samoubojstvo hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata neposredna posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske jest dokumentacija izdana od zdravstvene ustanove, liječničke ordinacije ili načelnika ratnog saniteta postrojbe koja potječe iz vremena njegovog sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske ili iz razdoblja deset godina nakon prestanka sudjelovanja u obrani suvereniteta, a iznimno i nakon tog roka ako je vještačenjem u zdravstvenoj ustanovi od strane stručnog tima te ustanove utvrđeno da je psihička bolest moguća posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske. Zdravstvene ustanove kao konzultantske kuće za vještačenje činjenice iz ovoga članka utvrđuje ministar obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti uz suglasnost ministra zdravstva i socijalne skrbi. Ovo je u skladu s izmjenom članka 123. stavka 1. točke 8. ZOPHBDR-a od 21. studenoga 2009. Rješenje doneseno u prvom stupnju o statusu člana obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja, odnosno o obiteljskoj invalidnini podliježe reviziji koju po službenoj dužnosti obavlja Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti kao drugostupanjsko tijelo (članak 129. ZOPHBDR-a).

Članovima obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata smatraju se bračni drug, djeca rođena u braku ili izvan braka, posvojena djeca i pastorčad (članovi uže obitelji), roditelji, očuh, maćeha i posvojitelj.

Članovima uže obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja smatra se i izvanbračni drug koji je s hrvatskim braniteljem iz Domovinskog rata do njegove smrti živio u zajedničkom kućanstvu najmanje tri godine, a status ove izvanbračne zajednice utvrđuje se u izvanparničnom sudskom postupku.

Udovica, odnosno majka hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata stječe pravo na obiteljsku mirovinu ako je uzrok smrti u vezi s obranom suvereniteta Republike Hrvatske kada navrši 40 godina života, a udovac, odnosno otac hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata kada navrši 50 godina života, odnosno mogu steći to pravo i bez obzira na godine života ako kod njih nastane opća nesposobnost za rad prije ispunjenja uvjeta starosti propisanih za stjecanje ovog prava za te članove obitelji.

Djeca smrtno stradaloga hrvatskog branitelja imaju pravo na obiteljsku mirovinu do 15. godine života, a nakon toga za vrijeme redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života.

Ako je redovito školovanje prekinuto zbog bolesti, dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu i koristi se tim pravom za vrijeme bolesti – do navršene 26. godine života, kao i nakon tih godina – ali najviše onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubljeno za redovito školovanje, ako je ono nastavljeno prije navršenih 26 godina života.

Dijete kod kojega tijekom trajanja prava na obiteljsku mirovinu nastupi opća nesposobnost za rad zadržava pravo na obiteljsku mirovinu dok postoji takva nesposobnost.

Člankom 29. stavkom 3. ZOPHBDR-a posebno je propisano pravo djece, posvojenika i pastorčadi smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata na ostvarivanje prava na obiteljsku mirovinu i nakon završetka ili prekida redovitog školovanja, ako su nezaposlena, a najduže 12 mjeseci nakon završetka ili prekida redovitog školovanja.

Svota obiteljske mirovine članovima obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja izračunava se također prema mirovinskoj formuli M = OB x MF x AVM, a OB = PVB x PF x mirovinski staž od 40 godina 45%.

Naime, člankom 26. stavkom 1. ZOPHBDR-a je propisano da se svota obiteljske mirovine članovima obitelji s priznatim statusom člana obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata (M) izračunava tako da se utvrđeni osobni bodovi (OB) pomnože s odgovarajućim mirovinskim faktorom za određivanje obiteljske mirovine (MF) i aktualnom vrijednošću mirovine na dan ostvarivanja prava na mirovinu (AVM), a osobni bodovi dobivaju se tako da se vrijednosni bod (PVB) iz članka 16. ZOPHBDR pomnoži s polaznim faktorom za određivanje obiteljske mirovine (PF) i mirovinskim stažem od 40 godina, a stavkom 3. propisano je da se mirovina određuje na temelju osobnih bodova, povećanih za 45%.

Vrijednosni bod utvrđuje se na isti način kao vrijednosni bod za invalidsku mirovinu, prema ZOPHBDR (vidi pod «Invalidska mirovina»).

Polazni faktor:

- pri izračunu obiteljske mirovine nakon smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata iznosi 1,50

- pri izračunu obiteljske mirovine nakon smrti osiguranika hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskoga rata, te dragovoljca iz Domovinskoga rata iznosi 1,90.

Mirovinski faktori za izračun obiteljske mirovine propisani su u članku 28. ZOPHBDR i ovisno o tome koji član obitelji ostvaruje to pravo iznose:

- ako pripada bračnom drugu i djetetu, ili samo djetetu hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata 1,0

- ako pripada samo za oba roditelja 1,0

- ako pripada samo bračnom drugu, odnosno samo jednom roditelju 0,8

- za svako sljedeće dijete povećava se za 0,1.

Nakon što se utvrde osobni bodovi tako da se utvrđeni prosječni vrijednosni bodovi (PVB) iz članka 16. stavka 2. ZOPHBDR-a pomnože s polaznim faktorom (PF) za određivanje obiteljske mirovine nakon smrtno stradaloga hrvatskog branitelja (prema članku 26. stavku 3. ZOPHBDR-a) i mirovinskim stažem od 40 godina, osobni bodovi povećavaju se za 45% , u skladu s člankom 26. stavkom 3. ZOPHBDR-a. Tako dobiveni povećani osobni bodovi koji služe za određivanje obiteljske mirovine pomnože se s odgovarajućim mirovinskim faktorom (MF) (članak 28. ZOPHBDR-a) i s aktualnom vrijednošću mirovine na dan ostvarivanja prava na mirovinu (AVM), te se dobije pripadajuća svota obiteljske mirovine.

Prema donesenim izmjenama i dopuni pravo na obiteljsku mirovinu prema ZOPHBDR-u neće više moći ostvariti članovi obitelji nakon smrti hrvatskoga branitelja, korisnika prava na invalidsku mirovinu koji je umro zbog bolesti, već samo ako ispunjavaju uvjete za obiteljsku mirovinu prema općem propisu, i to od svote mirovine koja je hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata pripadala u trenutku smrti, odnosno od osobnih bodova umrloga, uz primjenu mirovinskog faktora iz članka 80. ZOMO-a.

Usklađivanje mirovine

Mirovine ostvarene prema ovom ZOPHBDR-u, usklađuju se prema članku 86. ZOMO-a od 1. siječnja i od 1. srpnja svake kalendarske godine, prema novoj aktualnoj vrijednosti mirovine, utvrđene prema članku 81. ZOMO-a.

To znači da će se osobni bodovi hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata povećati prema AVM utvrđenoj prema odluci o aktualnoj vrijednosti mirovine koju donosi Upravno vijeće ovoga Zavoda 1. siječnja i 1. srpnja svake kalendarske godine.

U razdoblju od 1.1.2010. do 31.12.2010. mirovine se neće povećavati niti smanjivati, jer se odredbe ZOMO-a u tom razdoblju prema Zakonuo posebnom porezu na plaće, mirovine i druge primitke («Narodne novine» br.94/109.)

neće usklađivati .

Gubitak prava na obiteljsku mirovinu

Novost je da bračni drug HRVI iz Domovinskog rata , sada i stupanjem u izvanbračnu zajednicu gubi pravo na obiteljsku mirovinu .

Postojanje izvanbračne zajednice zbog gubitka prava na obiteljsku mirovinu dokazivat će se u izvanparničnom postupku kao i postojanje izvanbračne zajednice radi stjecanja prava.

Međutim, teret dokaza postojanja izvanbračne zajednice leži na osobi, odnosno članu obitelji smrtno stradalog hrvatskog branitelja koji ima pravni interes da dokaže postojanje izvanbračne zajednice (npr. ako je korisnik mirovine udovica bez djece, a izvanbračnu zajednicu dokazuje roditelj smrtno stradalog hrvatskog branitelja), što znači na zahtjev stranke, a ne po službenoj dužnosti.

korištene arhive, SOA - e, Nacionala, Globusa, Večernjeg lista i Index.hr -a!

izvor:mirovinsko.hr

©️opwrights by njuškalo01®️

Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Fislipolicajaczlocodrug Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis? Braniteljoptuzujesefasl



Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
[Vrh] Go down
http://www.tvinx.com/ucjene_politi%C4%8Dkih_djelatnika.news.1199
 
Postaju li hrvatski branitelji roba za otpis?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» HRVATSKI BRANITELJI I ''BRANITELJI''.
» I u redovima SDP -a Lažni Branitelji?
» BRANITELJI I GRAĐANI - UJEDINIMO SE !
» Kako je drug Bebić istrijebio hrvatski nacionalizam i šovinizam u Neretvi
» Svi hrvatski mediji prenose Tadić u Zagrebu, a pitanje je koga to uopće više zanima?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Flash Vijesti - Cro Times - Bez Cenzure - Građani novinari - Nezavisne vijesti :: Forum Flash Vijesti :: Vijesti Hrvatska :: Regionalne vijesti :: Teme vezane uz Branitelje-
Forum(o)Bir: